Guacamole

Avocado-hazırlık

Şöyle güzel olgunlaşmış bir Avocado bulmak ne kadar zor. Genellikle ya taş gibi sert – yemek için günlerce beklemek lazım ya da hafif yumuşak ama gene yemek için yeterli değil. O yüzden ne zaman canım Avocado istese kıvamında bir tane bulabilmek için en az 3-4 manav ya da market dolaşmak gerekiyor. Ama bugün şans benden yana. Tamamen başka bir sebeple girdiğim markette enfes avocado’ları görünce tamam dedim bugün Guacamole günü.

Avocado yüksek besin değerleri ve karşı koyulmaz lezzeti ile benim en sevdiğim meyvalardan biri. Evet yanlış duymadınız, genellikle salatalarda, çorbalarda ya da soslarda kullanıldığı için çoğu kimse sebze olduğunu zannediyor ama o da aynı domates gibi bir meyva. Ama ne meyva…

Perulu arkeologlar M.Ö 750’lerde Inka mumyalarıyla beraber gömülen tohumlarını bulmuşlar önce. Sonraki araştırmalarda bu tohumların M.Ö 500’lerde Aztek’ler tarafından ekildiğine dair kanıtlar elde edilmiş. Kıralların meyvası dedikleri bu meyvayı Aztekler cinsel uyarıcı olarak tüketiyorlarmış. Hatta hasat zamanı geldiğinde evde genç kızları olan aileler arasında bir telaşdır gidiyormuş ve doğurganlık meyvası da denilen bu meyvanın etkilerinin korkusundan aileler kızlarının evden çıkmalarını dahi yasaklıyorlarmış!

Neyse ben en iyisi bu konudan daha fazla bahsetmiyeyim yoksa bundan böyle ‘en az 3 çocuk yapın’ diye tavsiye edenler Avocado’yu bedava dağıtmaya başlayabilirler. Aslında iyi fikir, bu sayede biraz yemek kültürü gelişirken biz de bedava Avocado yeriz, fena mı olur? 🙂

Şaka bir yana gerçekten de Dünyanın en yararlı gıdalarından kabul edilen Avocado’nun sağlığa yararlarını bir bilseniz bir daha evinizden eksik etmezsiniz. Bir çok kişi Avocado’nun şişmanlattığına dair yanlış bilgi yüzünden yemekten çekiniyor ama tam aksine Avocado’nun içindeki sağlıklı, kalp dostu da denilen doymamış yağlar, tereyağ ve peynirdeki sağlıksız doymuş yağlardan çok daha düşük. Bu yüzden kesinlikle beslenmemize dahil etmemiz gereken en önemli meyvalardan. Bakın başka nelere iyi geliyor:

Muzdan daha çok Potasyum içeren ve tekli doymamış yağlar açısından çok zengin olan Avocado aynı zamanda A ve E vitamini en yüksek meyvalardan. Prostat ve ağız kanserinden tutun da içerdiği oleik asit miktarı ile kadınlarda göğüs kanserine, Lutein sayesinde de gözlerde maküler dejenerasyon ve katarakta, yüksek kolesterolü düşürmeye kadar bir çok hastalığı önlemede etkisi olduğu kanıtlanmış bile.
Yani diyeceğim vücudumuza yararından çok zararı kanıtlanmış bir çok gereksiz hap yerine sağlığımızı doğal besinlerle korumaya çalışmak hiç de zor değil. Üstelik bu besinlerin verdiği lezzet ve zevk de haplardan sakınmak için iyi bir neden değil mi?
Bakın buna örnek olarak şimdi vereceğim tarif Aztekler’den günümüze gelen ve Meksika mutfağının vazgeçilmez tatlarından Guacamole. İşte tarifi. Deneyin ve Avocado’nun ipeksi lezzeti ile, içindeki lime (yeşil limon), kişniş yaprağı, kimyon birleşmesinden ortaya çıkan muhteşem aromanın nasıl mutluluk verdiğini hissedin.

Guacamole

Malzemeler:

– 2 olgun Avocado (Avocado’nun yenmeye hazır olup olmadığını anlamak için rengine bakın. Olgunlaşmamış Avocado açık yeşil ve aynı zamanda sert olur. İyi Avocado’nun dışı pütürlüdür, olgunlaştıkça rengi de koyulaşır, avucunuzun içine alıp hafifçe sıktığınızda yeterli yumuşaklığa gelmişse ( yumuşak sert) olmuş demektir. Çok koyu yeşil, üzeri lekeli ve yamru yumruysa bu sefer de gereğinden fazla olgunlaşmış demektir ve içi kahverengi çıkar, çürümeye başlamış, lezzeti bozulmuştur, yenmez. Eğer olgunlaşmışını bulamazsanız kesekağıdına sararak evde bir kaç gün bekletin)
– 1 çorba kaşığı çok ince doğranmış beyaz kuru soğan
– 8-10 adet kiraz domates (4’e bölünmüş) ya da doğranmış 1 büyük domates
– 1 orta boy acı sivri biber (tohumları temizlenmiş ve ince doğranmış)
– 1 lime suyu (yeşil limon) ya da limon suyu
– 1 tatlı kaşığı kimyon
– 1 tatlı kaşığı doğranmış taze kişniş yaprağı (doğal pazarlarda bulabilirsiniz)
– 1 çorba kaşığı zeytinyağ
– 4-5 damla Tabasco biber sosu
– tuz – karabiber

Yapılışı:

– Domates, biber, soğanı çukur bir kaba koyun.
– Lime suyunu sıkıp hazırlayın
– Avocado’yu keskin bir bıçakla uzunlamasına ortadan ikiye kesin. İki elinizle tutun ve birini dışa diğerini içeri
çevirerek Avocado’yu ikiye ayırın.
– Bıçağı saplama hareketiyle ortasındaki çekirdeğe saplayın ve çekerek çıkarın.
– Kaşık yardımıyla hızlı bir şekilde meyvayı kabuğundan kaşıklayarak ayırın

–  çukur bir kaba koyup kararmaması için  üzerine hemen lime suyunu dökün.  Tuzu ve zeytinyağını da ilave ederek çatalla ezin. Fazla       ezmeyin içinde ezilmemiş  parçalar kalırsa daha güzel olur.

– Diğer malzemeleri de ilave ederek karıştırın.
– İsterseniz karışımı Avocado’nun kabuklarını tabak gibi kullanarak,

ya da bir servis tabağında yanında az tuzlu mısır-patates cipsleriyle sunabilirsiniz.

Not:  Avocado’nun çekirdeğini Guacamole’nin ortaya gelecek şekilde içine koyarsanız kararmasını önleyebilirsiniz.

Guacamole başlı başına son derece sağlıklı bir aperatif olmasına rağmen onu tek zararlı yapan şey maalesef birlikte yenen cipsler. Büyük marketlerden Tortilla denen Meksika’ya özgü az tuzlu hatta bazan tuzsuz  mısır gevreğinden almanızı tavsiye ederim. Ya da üşenmeyip kendi patates cipslerinizi yaparak daha sağlıklı cipsler elde edebilirsiniz.

Yorum Bırak