Biralı Ekmek

13

Bu ekmeği uzun zamandır yapmak istiyordum. Yıllar önce Amerika’da hani şu herkesin bir şeyler yapıp getirdiği partilerden birinde yemiştim ve çok hoşuma gitmişti. Tarifini aldığım halde sonradan taşınma vs derken kaybetmiştim. Aklımda kalan adının biralı ekmek olduğuydu.

Birayla ekmek yapılır mı? demeyin. Biranın yapılışında da ekmeğin rolü önemli. Ve bira mayası olarak bilinen maya, aynı zamanda ekmek yapımında hamuru  fermante etmek için kullanılan maya. Hamurdaki nişastaya etki ederek bundan alkol ve karbondioksit meydana getiriyor. Karbondioksit gaz olduğu için, hamurun kabarmasını sağlıyor. Alkol ise, ekmeğin pişirilmesi sırasında uçup gidiyor. Ekmek yapımında kullanılan bira mayasının içki olarak kullanılan alkollü bira ile ilgisi, sadece fermantasyonundaki etkili mayaların aynı olmasından. İşte bu kadar basit!

Bugün buzdolabımda epeydir duran Guinness birasını görünce biralı ekmek aklıma geldi. Nasıl bir bira uygun? Guinness olur mu? diye düşünürken Interneti biraz araştırmaya başladım ve tabii ki bir çok tarife rastladım ama enteresan olan tesadüfen evde Guinness olmasıydı ve  Guinness’in kendi sitesinde ekmek tarifi vermesiydi. Şanslı günüm diyelim 🙂

indir

Ben evdeki malzemelere sadık kalarak tarifi biraz kendime uyarladım  ve sonuç harika oldu. Bu kadar kolay bir tarif ve mükemmel sonuç pek kolay çıkmaz hem de ekmek söz konusuysa. Almanların pekmezli koyu yoğun ekmeklerine benziyor ama bu biraz daha tatlımsı (ben şeker ve pekmez oranını azalttığım halde) ve İskoç birası karışınca güzel bir melez çıktı ortaya.

11

Malzemeler:

2,5 Cup Un

1 C Yulaf kepeği karışımı (Orjinal tarifte kepekli un kullanmış ama ben evde olduğu için Doğalsan‘ın yulaf kepeği karışımını kullandım)

1/4 çay kaşığı tuz

1 paket baking powder

1/4 Cup yulaf (tarifte yulafı içine koyduruyor ama ben üzerine dökmek için kullandım)

2 çorba kaşığı kahverengi şeker

1 Cup küçük doğranmış ceviz (gene tarifte yok ben ilave ettim ve iyi ki de etmişim çok yakıştı)

1/3 Cup pekmez

1 tatlı kaşığı tereyağ

1/2 Cup süt

1 Cup Guinness bira

Yapılışı:

– Uzun dikdörtgen kek kalıbınızı yağlayın. İçinde tereyağ olduğu için kalıbı da tereyağ ile yağlayabilirsiniz.

– Fırını 175 dereceye ısıtın

– Tüm kuru malzemeyi karıştırın

– Tereyağını ilave edip parmaklarınızla ufalayarak unlu karışıma yedirin

– Birayı ve sütü ilave edin, tahta bir kaşıkla ya da ellerinizle kuru malzeme kaybolana dek karıştırın. Bu oldukça yumuşak, yapışkan bir karışım.

12

 

– Kalıba döküp üzerini spatula ile düzeltin.

– Yulafı da üzerine serpin ve elinizle biraz bastırın.

– Fırında 1,5 saat ya da batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirin.

– Piştikten sonra kalıptan çıkarıp tel üzerinde soğutun. Yanında ister şarküteri, ister peynir hatta füme somonla servis yapın. Bir bardak Guinness’i de unutmayın 🙂 İyi Pazarlar

13

14

I’ve tested this delicious bread long time ago in one of those bring and share parties and due to i lost the recipe over the years I never had a chance to make it.  I only new that it was called beer bread. When i saw Guinness beer in my fridge today i had a flashback and decided to bake a beer bread. I started surching internet for the recipe and luckily i found it in Guinness’s official web site. Although i changed the recipe a little bit it turned out to be very delicious. It’s a dense and sweet bread. Goes well with cold cuts, cheese and smoked salmon with cream cheese.

Ingredients:

2,5 Cup flour

1 C wholemeal

1/4 tspn salt

1 pack of baking powder

1/4 Cup oat (i used it to sprinkle on the bread for decoration)

2 Tblspn of brown sugar

1 Cup of chopped walnut ( it’s not in the recipe but i’m glad i used it)

1/3 Cup of molasses

1 Tblspn of butter

1/2 Cup of milk

1 Cup Guinness

Preparation:

– Grease your loaf pan with butter

– Preheat oven to 175°C (350 F)

– Mix butter with all dry ingredients including walnuts until the dough develops the consistency of  breadcrumbs

– Add the milk, molasses and the Guinness and mix it with wooden spoon or your hands, it’s going to be a wet dough

– Pour it into a greased loaf pan and sprinkle oats on top. Gently press the oats into the mixture with your fingers.

– Bake for 1hr and 15 minutes (or until the toothpick comes out clean)

 

 

Yorum Bırak