Dalyan – Caunos

1

Köyceğiz’de yaşayan arkadaşımla konuşurken ‘tüm gün pencerelerimiz açık oturuyoruz, bugün yemeği dışarda yedik ve hırka fazla geldi’ dediğinde İstanbul’un gri havasından ve soğuğundan sıkılmış ruhum bedenimden ayrıldı ve Dalyan’a doğru yola çıktı bile 🙂

Gerçekten de bu kış rehavetinden kurtulup biraz tarihin izleri arasında dolaşırken güneşin ılık etkisiyle kemikleriniz ısınsın istiyorsanız, şöyle sakin, romantik, huzurlu ve doğa içinde bir yer arıyor ve neresi bilemiyorsanız, buyrun Dalyan’a diyeceğim. Özellikle  hafta sonu tatili için çok avantajlı zira ben 1 saat uçuştan sonra bir de havaalanından çıkıp ulaşmak istediğim yere uçak kadar vakit harcamak istemiyorum. Tatil kısa olunca her dakika çok kıymetli. İşte o yüzden Dalaman havaalanına sadece 15-20dk uzaklıkta olan Dalyan bana göre ideal seçenekler arasında. Ulaşım kolay, fiyatlar uygun, gerçek bir doğa harikası olduğu kadar aynı zamanda da bir tarih cenneti.  E daha ne olsun?

Dalyan yazın turist akınına uğradığından son derece kalabalık, bu aylarda su kenarında  tek sıra dizili gezi teknelerinin yaz döneminde 3 hatta 4 sıraya kadar çıktığı, göldeki tekne trafiği yüzünden gölü sahilden seyretmek imkanı olmadığı gibi motor gürültüsü sebebiyle ses kirliliğinin de fazla olduğu söyleniyor. Durum böyle olunca Dalyan için en iyi zamanın Sonbahar-İlkbahar ayları olduğunu belirtmekte yarar var.

1998’de Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Dalyan küçük bir kasaba ama yapılacak oldukça çok şey var. Keyifli bir hafta sonu için önce hemen Köyceğiz gölünün Akdeniz’e uzanan kanalının sahiline, kaya mezarların tam karşısına konumlanmış Happy Caretta‘da yer ayırın:

Happy Caretta bir aile işletmesi, sahipleri Münir bey ve İlknur hanım çok titiz. Bahçe Münir bey’in bakımıyla bir cennete dönüşmüş.

Küçük detaylara meraklı olan İlknur hanım mutfakta nefis yemekler hazırlıyor. Kızları Bigem ise annesiyle babasının yolunda otelciliği öğreniyor. Mutfağa meraklı. Akşam yemeklerinde müşterilere evlerine gelmiş misafirleri gibi hizmet ediyor.

İlknur hanımın elleriyle hazırladığı mezeler,

Münir beyin pişirdiği ızgara Çupra çok lezzetliydi.

Sabah asırlık Selvi ağaçlarının altında yaptığımız kahvaltıda yediğimiz el açma böreğinin tadı ise hala damağımda.

Happy Caretta’dan her yere rahatça ulaşabilirsiniz. Otelin iskelesi olduğu için kiraladığınız tekne ile (otelin teknesi Mık Mık da kiralanabiliniyor) otelden direk çevre koylara gezi yapabilir, sonra da kaya mezarlarına karşı keyifli bir içkiyle geceye gene otelin iskelesinde devam edebilirsiniz.

Haziran- Ekim arası Dalyan’da meşhur Mavi Yengecin tadına bakmalısınız. Diğer aylar yumurtlama dönemine giriyor. Bu dönemde bazı restaurantlarda bulunsa da neslinin tükenme tehlikesine karşı bilinçli olmak ve yememek lazım. Zira talep arttıkça yengeç avcılarına gün doğuyor.

Dalyan’da yapılacak çok şey var. Araba kiralarsanız Caretta Caretta’ların cenneti İztuzu plajı muhteşem.  Bu dönemde kimsecikler olmayacağı için kendi plajınızmış gibi 6km uzunluğundaki sahilde yürüyüş yapabilir,

Artık hemen hiç bir sahilde bulamayacağınız deniz kabuklarından toplayabilir

Dalgaların sahile taşıyıp sular çekildiğinde gölcüklerde hapis kalan ve denize ulaşamayan küçük balıkları kurtarabilirsiniz.

şezlonglarda uzanıp güneşin batışını izlediğinizde ise kalbinize kazınacak bir hatıraya hazır olun.

Bir gününüzü Caunos’luların (Kbid’lerin) 3000 yıldır ayakta duran muhteşem antik kentine ve kaya mezarlarına ayırmanız gerektiğini sanırım söylemeye gerek yok.

3 km. uzunluğundaki sur duvarlarıyla çevrili, agora, çeşme, hamam, 5000 oturma kapasiteli tiyatro ve tapınak kalıntılarından oluşan Caunos Antik kente gitmek için Dalyan merkezden deniz motorlarına binebilirsiniz.

Dönüşte acıkırsanız Ceyhan Restaurant’ın harika pidelerinin tadına bakıp akşam yemeğine kadar biraz midenizi bastırabilirsiniz 🙂

Pideleri fazla kaçırırsanız Dalyan’ın nehir kenarındaki uzun yürüme alanında  mis gibi açık havada yapacağınız bir yürüyüş sonrası akşam nerede, ne yiyelim diye düşünmeye başlayacağınıza garanti veririm.

Heredot Kaunos’luların en çok saygı gösterdikleri adetlerinden birinin dostlarıyla ister erkek, ister kadın, ister çocuk olsunlar, bir arada toplanıp şarap içmeleri olduğunu söylermiş. Buraya kadar gelmişken bu adeti yerine getirmeden olmaz elbette. İşte  Bistro Clou da keyifli yemek yiyip  jazz dinlerken Caunos’lulara kadeh kaldıracağınız mekanlardan biri.

Bilmiyorum ben Dalyan’dan çok keyif aldım bakalım siz ne düşüneceksiniz?

 

Happy Caretta: 0252 284 2109

Bistro Clou: 0252 284 3452

 

Yorum Bırak