Mihman

Samsa

Bir kaç ay önce gittiğim Kazakistan-Kırgızistan seyahatinden döndüğümde yediğim harika yemeklerin tadı hala damağımdayken arkadaşım Kerem’in tavsiyesiyle İstanbul’da bir Orta Asya restoranında yediklerim sayesinde şimdi sık sık gitmek istediğim bir yer daha var ‘Mihman’.

Yemek söz konusu olduğunda kar, yağmur, sıcak, soğuk aldırmayan bir aileyiz biz. O yüzden bu sefer de yoğun kar yağışına umursamadan çıkıyoruz yola. Hava buz ama yiyeceğimiz yemekleri düşündükçe heyecandan kanımız ısınıveriyor. Mihman’a geldiğimizde ev yemekleri yapan standart bir lokanta ile karşılaşıyoruz, yemek  vitrininin yanından geçip arka salona girdiğimizde müşterilerin hemen hepsinin Orta Asya’lı olduğunu görüyoruz. Hani hiç bilmediğiniz küçük bir kasabaya gidersiniz ve restorana girdiğinizde tüm bakışlar size çevrilir ya, işte aynen öyle oluyor! yanımıza gelen garson ‘burda Uygur yemekleri var’ deyip kendince hata yapmamamızı sağlıyor. ‘Evet’ diyoruz ‘biz de bunun için geldik’.

Masamızı gösterip üzeri resimli menüyü getiriyor ve başlıyor yemeklerle ilgili bilgi vermeye. Öyle cana yakın ve güzel anlatıyor ki ne tavsiye etse sipariş veriyoruz. Önden geleneksel yeşil çayları ile soğanlı, biraz tıkış ama lezzetli ekmekleri Nan geliyor.

Nan

Arkasından ısmarladığımız Özbek pilavı, mantı, elde açma katmerli etli börek Samsa’yı diziyor sofraya…

Mihman1

Mantı bizim bildiğimiz küçük mantıdan değil, bu içi baharatlı kıymalı hamur torbalarının üzerine yoğurt ve özel biber sostan döküp yiyoruz. 1 tanesi kesinlikle yetmez ancak 2.de mideniz mutlu olmaya başlıyor.

manti

Samsa ise hafif sertçe ama ağızda dağılan hamuruyla çok lezzetli, işin kolayına kaçıp hazır hamur, milföy vs kullanılmamış ve elde açılmış, yine ona da kimyon, kişnişle hazırlanmış acı biber sos çok yakışıyor…

Samsa

Elde açma demişken sebzeli Lagman (Çin’de Lamian zaten ilk geldiği yer de Batı Çin)  yani bir nevi spaghetti makarna diyebiliriz ancak spaghettiden hem kullanılan un ve nişasta çeşitliliği sebebiyle hem de daha uzun yapıldığı için (uzun hayatı sembolize ettiği söyleniyor) farklı. Yapması oldukça zahmetli olan Lagman bir topak hamurun ince uzun şeritler haline gelinceye kadar elde sürekli uzatılıp bükülmesinden elde ediliyor. Mihman’ın ahçısı aynen samsa gibi üşenmeden geleneğine uygun hazırlıyor Lagmani’yi de…Sonuç mükemmel bir lezzet.

Lagmani

Özbek pilavı Osh ise üzerindeki lokum gibi eti, bol soğan, havuç ve nohutla uyumluluğuyla Kazakistan’da yediğimden daha yüksek puan alıyor.

ozbek pilavi Osh

Kebaplara gelince İstanbul’da alıştığımız kebapçılarda yediğimiz kebapları sorgulatacak kadar iyi. Uzun süre baharatlarla marine edildiği belli olan pamuk gibi etlerin aralarına yağ parçaları dizilerek pişiriliyor. Ne çok yağ var diye düşünürken garsonumuz ‘yağları değil etlerini yiyin’ diye uyarıyor. Yağların sebebi ızgarada etlerin kurumaması ve pişerken lezzetini alması…

Kebap

Kebabın ardından da ballı kat kat kremayla hazırlanmış ve etrafına bisküvi kırıntıları sürülmüş leziz Midoviy (medovik) tart da yiyerek yemeğimizi taçlandırıyoruz.

Tart Midaviy

Türk Mutfak kültürünün  Türklerin ilk yerleşim yeri olan Orta Asya’dan başladığı ve etrafındaki büyük yerleşik kültürler olan İran, Çin ve Hindistan gibi üç büyük yerleşik kültürden de etkilendiği bir gerçek. Türkler oldukça uzun bir süre Orta Asya’da Ural Dağları ile Altay Dağları arasında yaşadılar. Hayatlarının vaz geçilmez unsuru ve başarılarının sırrı olan atlarının sırtında Anadolu’ya doğru sürekli seyahat ederek göçebe kültürünü oluşturdular ve gelişmesinde büyük etken oldular. İşte bu göçebe hayatına uygun olarak koyun eti, at eti, bozkırlardan elde ettikleri buğdaydan ve mamullerinden yaptıkları açma börek ve bir çok hamur işi, süt, yoğurt (en önemli içecekleri ayran) gibi yiyeceklerden oluşan bir beslenme tarzlarının oluştuğu söyleniyor.

Bunların arasında Tatar böreği, mantı (Çin’de yapılan mantoo’dan esinlenildiği söyleniyor ki dumpling adı verilen Çin mantısı tamamen Orta Asya tarzı mantı) katmerli börek, çiğ börek, tarhana en bildiklerimiz, sık tükettiğimiz ve severek yediğimiz yemekler.

İşte tüm bu yemekleri özüne uygun, gerçek bir Orta Asya mutfağından tatmak isterseniz Mihman’a doğru yola çıkmanızı tavsiye ederim.

Karlı bir günde gittiğimiz ve çoğunlukla Istanbul’da yaşayan Orta Asya Türk’lerinin rağbet ettiği Mihman gerçekten de Orta Asya mutfağının güzel örneklerini tadabileceğiniz aynı zamanda samimi, ve içeri girer girmez kendinizi farklı bir dünyada bulacağınız bir yer.

Mihman

Not: Çalışanlar Uygur ve çok az Türkçe biliyorlar ancak resimli menü siparişi kolaylaştırıyor. Pazar günleri Istanbul’da yaşayan Uygur, Kazak, Kırgız, Türkmen ve Özbek vatandaşların da tatili olması nedeniyle son derece kalabalık oluyormuş haberiniz olsun…

 

Tel: 0212 526 08 03

Tel: 0212 458 54 34

 

Yorum Bırak